Se afișează postările cu eticheta new york mets. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta new york mets. Afișați toate postările

luni, 16 noiembrie 2009

Satire state of mind

Adica imi fortez un pic limitele (habar n-am ce ar putea sa insemne asta, dar suna bine) si il parafrazez pe sotul lu Beyonce si ultima creatie vocal-instrumentala a acestuia, Empire state of mind, adica asta de mai jos :



Si ca sa revenim, mereu m-a inspirat New Yorkul (aka The Big Apple, Gotham, The City That Never Sleeps, The Capital of The World (Caput Mundi), The Empire City, The City So Nice They Named It Twice, The City) desi n-am fost in viata mea acolo si singura legatura palpabila sunt semafoarele galbene pe care le vad in fiecare zi in orasu natal...Am senzatia ca m-as simti ca pestele in apa, si nu datorita englezei mele impecabile (acolo se vorbesc peste 170 de limbi, deci gasesc eu cineva sa ma inteleaga) ci pentru ca orasu ala e cate putin din toate, adunate la un loc. It's not a concrete jungle, it's a human zoo...si cred ca as avea si eu loc intr-o cusca pe acolo pe undeva si as avea chiar si ceva succes la public.

duminică, 10 mai 2009

Short story

My name is Jack. I'm from Nebraska. I was born in New York. I've moved here when I was 3. I've never ever left this fuckin place since.I would like to, but where to go? 5 years ago I've had this oportunity to go on a bussines trip to San Francsico. I wasn't able to make it there. I had a heart attack. Stayed in the hospital for 2 weeks. My wife visited me twice. Doctor said I must give smoking and burbon too. I did. Never had a heart attack ever since. Today I smoked for the frst time in 5 years. Felt damn good.  In the mean time my wife left me, and my daughter got married and moved to Richmond. She has a kid now. I'm a grandfather. She never visited me. I never got to see my nephew. This time I've decided. I wanna go to Paris. My name is Jack. I'm from Nebraska.


joi, 23 aprilie 2009

Da mama cu bata'n mine!

Cu acest post, imi depasesc aria de expertiza, si anume Europa si sar un pic peste helesteu, in America. Unde oamenii aia au o pasiune cel putin dubioasa si anume un sport in care lovesc o minge cu un bat dupa care fug ca disperatii dupa mingea aia. Sportul, ati ghicit, se cheama baseball si e incredibil de plictisitor. Am incercat si eu sa ma uit odata la asa ceva, dar era atat de plictisitor incat am preferat sa schimb canalul si sa ma uit la tezaur folcloric. Deci e naspa rau. Singurul lucru bun din sportu asta e faptu ca a dus la aparitia sepcii de baseball, adica sapca aia pe care o poarta oamenii care canta hip-hop, invers. Si ar mai fi si echipa de baseball New York Mets, ca aveam io tricou cu ei, in scoala generala si era cel mai misto tricou din clasa. In afara de SUA, si consumatorii de sake si manga, adica japonezii, se dau in vant dupa sportul asta. Si in Cuba e la mare cautare, drept dovada, acest distins domn cu barba, pe care e posibil sa il recunoasteti:

P.S. Exista unele teorii care sustin ca baseball-ul e bazat pe oina, care dupa cum stim e un sport romanesc. E posibil, probabil de aia e si atat de plictisitor baseball-ul. Si cica recent, se doreste ca oina sa devina sportul national al romanilor, pe langa furtul din buzunare, bancomate, condusul fara permis si in stare de ebrietate sau devalizarile de banci. Atat ne mai trebuie, sa invete copiii inca de pe bancile scolii sa dea cu bata.